Rutte en Macron eens over aanpak migratie

Nieuws
Nederland en Frankrijk zijn het eens over de aanpak van migratie. Dat maakten premier Mark Rutte en de Franse president Emmanuel Macron duidelijk na overleg in Den Haag. Ook naderen beide landen elkaar als het gaat om een antwoord op de Amerikaanse miljardensubsidies voor groene technologie.
anp
maandag 30 januari 2023 om 20:15 aangepast 21:23
Afbeelding
beeld anp
anp

Beide leiders spraken elkaar in aanloop naar de Europese top van 9 en 10 februari. Rutte is in Europa al steun aan het zoeken voor zijn wens om de migratie onder controle te krijgen. De visumpolitiek moet volgens hem worden aangepakt, asielzoekers moeten blijven in het land waar ze als eerste arriveren (het Dublinsysteem), de Europese grensbewaking moet beter en landen moeten uitgeprocedeerde asielzoekers sneller terugnemen.

"We zijn het daar vergaand over eens", zei premier Rutte op een gezamenlijke persconferentie. Op de top van volgende week zullen volgens hem "stappen" worden gezet, maar daarmee is het nog niet klaar. Ook bij de top in maart zal opnieuw erover gesproken worden, verwacht hij.

Asielsysteem

Volgens Macron moet de Europese Unie voorkomen dat het asielsysteem wordt misbruikt. "We moeten het systeem verbeteren als we het willen behouden." En het moet "efficiënter" worden. Ook dienen de lasten van de migratie eerlijker te worden verdeeld, vindt de president.

Op economisch gebied liggen de meningen wat verder uit elkaar. Frankrijk wil een EU-fonds als tegenhanger van de Amerikaanse Inflation Reduction Act (IRA), maakte Parijs eerder duidelijk. Macron sprak over 380 miljard euro. "We moeten snel en samen reageren", verklaarde de president die hoopt op een snel akkoord in Brussel.

Europese potjes

Volgens Rutte is er al heel veel geld beschikbaar in Europese potjes. "We hebben afgesproken daar eerst naar te kijken", zei hij. In dit kader kan volgens hem ook naar de regels voor staatssteun worden gekeken. Zowel Macron als Rutte zei dat de EU dezelfde vrijstellingen van de VS moet krijgen als Mexico en Canada om zo "onbedoelde gevolgen" van de Amerikaanse groene wetgeving te voorkomen.

Ze spraken ook over de oorlog in Oekraïne. Macron zei dat er "niets is uitgesloten" als het gaat om militaire hulp aan de regering in Kiev. "Maar het moet wel nuttig zijn voor het Oekraïense leger." Hij benadrukte verder "geen escalatie te willen" van het conflict. Anders dan Duitsland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten heeft Frankrijk nog geen zware gevechtstanks toegezegd aan Oekraïne, wel lichtere antitankvoertuigen.

Mail de redactie
Mail de redactie
Heeft u een tip over dit onderwerp, ziet u een spelfout of feitelijke onjuistheid? We stellen het zeer op prijs als u ons daarover een bericht stuurt.
Afbeelding

4 miljoen euro voor strafrechtelijk onderzoek en steun Oekraïne

Meer dan dertig ministers hebben tijdens een conferentie in Londen steun beloofd aan het onderzoek van het Internationaal Strafhof (ICC) naar misdaden die zijn gepleegd in de oorlog in Oekraïne.

Afbeelding

Xi en Poetin houden 'informeel gesprek' van 4,5 uur

De Chinese president Xi Jinping heeft op de eerste dag van zijn bezoek aan Rusland bijna 4,5 uur gesproken met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin, melden Russische persbureaus. Het gesprek was van tevoren aangekondigd als 'informeel'.

Afbeelding

Trio schuldig bevonden aan doden rapper XXXTentacion

Drie mannen die werden verdacht van betrokkenheid bij de dood van de Amerikaanse rapper XXXTentacion zijn maandag schuldig bevonden aan moord en het plegen van een gewapende overval. Dat melden Amerikaanse media.

Afbeelding

Franse regering overleeft motie van wantrouwen om pensioenplan

De Franse regering heeft de meest bedreigende motie van wantrouwen naar aanleiding van de omstreden pensioenhervormingen overleefd. In de Franse Tweede Kamer werden in totaal twee moties ingediend, maar slechts één werd als kansrijk beschouwd.

Afbeelding

Kwart miljoen voor gouden tip verdwijning Maria van der Zanden

De Peter R. de Vries Foundation looft een beloning van 250.000 euro uit voor de tip in de zaak van de verdwenen Maria van der Zanden. De destijds 22-jarige vrouw vertrok op 6 augustus 1994 vanuit haar ouderlijk huis in Putten (Gelderland) op haar racefiets voor een fietstocht m..

Afbeelding

EU-sancties voor Iraanse sluierpropagandisten

De Europese Unie heeft een aantal Iraanse sluierpropagandisten en een instantie die westerse invloeden bestrijdt sancties opgelegd. Ze zijn medeschuldig aan het onderdrukken van de protestbeweging in Iran, stelt de EU.