Wetenschappers onderzoeken ook de crisis zelf. ‘Met data die we nu binnenhalen, kun je veel doen’
Wetenschappers grijpen de kans om onderzoek te doen, terwijl de piek van de coronacrisis eigenlijk nog moet komen. Ze proberen er achter te komen of mensen die instituties wantrouwen, weigeren een vaccin te nemen als dat beschikbaar komt. Of ze verzamelen alle coronagrappen die op sociale media rondgaan, en stellen daar ethische vragen bij.
- Rien van den Berg aangepast 07:30

Amsterdam
De coronacrisis is voor Marloes Geboers ook een buitenkans. Aan de Universiteit van Amsterdam doet ze promotie-onderzoek met behulp van socialemediagegevens (berichten, het aantal likes, de deelacties, de reacties). Maar het binnenhalen van vooral oudere data wordt steeds moeilijker, door de nieuwe privacywetgeving. ‘Maar met de data die we nu wel kunnen binnenhalen, kun je ook als wetenschapper veel doen.’ Met andere woorden: juist nu, midden in de crisis, moet je de data verzamelen die je later kunt analyseren.
De wereld van sociale media verandert voortdurend. ‘Ik kan geen data verzamelen van WhatsApp, bijvoorbeeld. En tegelijk zie je dat WhatsApp een steeds belangrijker kanaal wordt voor berichten die helemaal niet klop..
Meld u aan voor onze nieuwsbrief en lees dit artikel gratis
Bij het aanmelden gaat u akkoord met onze privacyverklaring en de algemene voorwaarden .