Blinde bezoekers testen een maquette om het Rijksmuseum in Amsterdam met de vingers te verkennen
Het is een primeur: een maquette voor blinde museumbezoekers. Hopelijk kunnen blinden binnenkort zelfstandig het gebouw verkennen, zegt bedenker Hannes Wallrafen.
- Imco Lanting aangepast 09:08

Hannes Wallrafen legt in het Rijksmuseum de werking van zijn prototype kaart uit aan een vrijwilliger.
(beeld Jeroen Jumelet)Amsterdam
De maquette, nu nog een prototype, is een initiatief van Hannes Wallrafen (69), oud-fotograaf, die zestien jaar geleden in korte tijd blind werd door een zeldzame erfelijke ziekte aan de oogzenuw. Het is een bijzondere versie want de gebruiker hangt het schaalmodel van het gebouw uit 1885, een ontwerp van Pierre Cuypers, om de nek.
Wallrafen: ‘Een van de museumdirecteuren stelde voor een maquette te maken die bezoekers mee kunnen nemen. Met de maquette voor de borst moet de blinde bezoeker zonder problemen en vooral zonder begeleiding z’n weg weten te vinden in het grote, historische gebouw. Van bovenaf voel je de vorm van de zalen en door op een knopje te drukken, hoor je waar je bent: ‘u bevindt zich nu in de eregalerij’ bijvoo..
Meld u aan voor onze nieuwsbrief en lees dit artikel gratis
Bij het aanmelden gaat u akkoord met onze privacyverklaring en de algemene voorwaarden .