Lettergrepen 621: Bij Bonhoeffer in Buchenwald

Buchenwald, Bonhoeffer-herdenkingsplaats, 31 mei 2013 |beeld Hans Werkman Columns
Buchenwald, Bonhoeffer-herdenkingsplaats, 31 mei 2013 |beeld Hans Werkman

Buchenwald verbergt zijn gruwelijke vlakte vanmorgen in een dikke mist. Onze groep (op ND-Bonhoeffer-reis) stapt uit de bus en volgt, net buiten het kamp, de pijl op het bord Dietrich-Bonhoeffer-Erinnerungsstätte.

De eigenlijke naam van deze hoofdschedelplaats is Ettersberg. In de Tweede Wereldoorlog werden er 56.545 mensen vermoord. Van de langgerekte, kale heuvel is niets te zien. De wolken rusten op de grauwe kiezels en het groene gras. De laatste van onze groep ziet in de mist de voorste niet. We zwijgen, en het zijn niet alleen de nevels die ons beklemmen. Dan doemen rode contouren op, lage muurtjes die net boven het gras uitsteken en het grondvlak vormen van een voormalige SS-kazerne die we zojuist op een foto langs het pad hebben gezien. De omtrekken van de muren zijn gebleven. Dit gedenkt …
PDF Print Stuur door

Elke dag onze nieuwsbrief?