Journalisten weten te weinig van religie, vinden deze theologen. ‘Juist nu zoeken mensen naar zingeving’

Achtergrond
Een katholieke dominee of een gereformeerde mis; nieuwsmedia gaan regelmatig de fout in als zij berichten over religie. Het ontbreekt op veel redacties aan kennis van geloof en kerk, zeggen theologen.
Gershon Osnabrugge
dinsdag 17 januari 2023 om 10:11
De hulpkoster van een Oud Gereformeerde Gemeente staat in 2021 de pers te woord. Het ontbreekt op veel redacties van nieuwsmedia aan kennis van religie, zeggen theologen.
De hulpkoster van een Oud Gereformeerde Gemeente staat in 2021 de pers te woord. Het ontbreekt op veel redacties van nieuwsmedia aan kennis van religie, zeggen theologen. beeld anp / Robin Utrecht

Een journalist belt de persvoorlichter van een groot kerkgenootschap. Hoe staat de kerk tegenover homoseksualiteit?, zo luidt de vraag. Zomaar een voorbeeld van hoe religie op veel redacties een ondergeschoven kindje is, stelt theoloog en antropoloog Johan Roeland. ‘Alsof dit kerkverband dé kerk representeert.’

Dit beeld wordt breder herkend. Cultuurtheoloog Frank Bosman wordt regelmatig gebeld door journalisten vanwege zijn kennis over de Katholieke Kerk. ‘Journalisten bedoelen het goed en zijn nieuwsgierig, maar ze weten vaak helemaal niks. Ze weten het verschil tussen een mis en een viering niet, of tussen een priester, pastoor of dominee.’ Volgens Bosman is het verschil tussen een dominee en pastoor niet weten vergelijkbaar met vertel..

Mail de redactie
Mail de redactie
Heeft u een tip over dit onderwerp, ziet u een spelfout of feitelijke onjuistheid? We stellen het zeer op prijs als u ons daarover een bericht stuurt.
Afbeelding

Wat bezielt mensen die geloven in de helende kracht van stenen? 'Het is tijd om de natuur te heiligen'

Minder pijn door de energie van geneeskrachtige stenen? Op allerlei plekken kom je geloof in de natuur tegen. Hoe kijken theoloog Gijsbert van den Brink en filosoof André van der Braak naar de heiligheid van de natuur?

Afbeelding

Predikant Detlef breit sokken tijdens synodevergaderingen. 'Dan kan ik mij beter concentreren'

Detlef Bohlken (54), predikant van de protestantse gemeente in Tiel, breit graag. ‘Als ik iets heb wat niet veel aandacht vraagt, zoals breien, zijn mijn gedachten veel gerichter.’

Afbeelding

Henk Binnendijk ziet met pijn dat jongeren naar hippere kerken gaan. 'Waar God je zaaide, moet je bloeien'

‘Hoe lang moet ik nog in mijn kerk blijven? Ik heb het er niet goed naar mijn zin.’ Die vraag kreeg Henk Binnendijk vaak als spreker op conferenties. Zijn antwoord was altijd duidelijk: ‘Zo lang mogelijk.’

Afbeelding

Moderne dominees zeiden dat Jezus niet was opgestaan. De rechtzinnigen namen een onorthodoxe maatregel

Moderne dominees doopten kinderen niet meer in de naam van Jezus. Laat uw kinderen niet door hen dopen, zeiden de rechtzinnigen, en ze begonnen een schaduwkerk.

Afbeelding

Deborah had elf keer een psychose: 'De grenzeloosheid is voor mij het ergste'

Deborah Ham (44) heeft elf psychoses gehad, maar weigert in de wachtkamer te blijven zitten. 'Er zijn veel dingen die ik niet meer kan, maar het is 'maar' aardse gebrokenheid. Ik zie ook dat ik veel wél kan.'

Afbeelding

De 'oorlog' in de oorlog: het gevecht om het Holenklooster in Kyiv wordt per kerkgebouw uitgevochten

Op 29 maart moet de Oekraïens-Orthodoxe Kerk het Holenklooster in Kyiv verlaten. Maar is de verdrijving van de kerk die tot vorig jaar bij het Moskouse Patriarchaat hoorde, geen schending van godsdienstvrijheid?