Jeugdboeken
Jochebed bedenkt een plan / Haar baby verliezen, dat wil ze niet / Ze vlecht daarom een mandje / van lange stengels riet.
De teksten van de boekjes zijn op rijm. Ze lezen lekker. De illustraties zijn strak. De figuurtjes hebben grote ogen. Iets meer details hadden bijvoorbeeld de ark of het biezen mandje iets herkenbaarder kunnen maken. Elk deeltje vertelt één verhaal, behalve dat van Jezus en de kinderen. Daarin komen een paar verhalen voorbij. Bijvoorbeeld ook Zacheüs en de genezing van een blinde. (SG)
Noach bouwt een boot, BabyMozes in het mandje 5broden en 2 vissen Jezusen de kinderen
Michel de Boer. Buddy Books, Almere 2014. Prentenboek. 5,95 (per deeltje). 2+
Alle krokodillen houden van water, of toch niet? Op de eerste pagina zijn de staart en de pootjes in halfhoge rode laarsjes te zien van een moederkrokodil die een rode mandje draagt. In dat mandje zitten eieren. En één daarvan heeft een andere kleur dan de andere. Het is van de kleine krokodil die niet van water houdt.
Hij doet zijn best om net als zijn broertjes en zusjes te zijn, maar het wordt niets. Tot hij ontdekt dat hij andere talenten heeft. Het verhaal heeft een originele wending. De illustraties zijn grappig. De krokodillen doen bijvoorbeeld aan synchroonzwemmen. (SG)
De krokodil die niet van water hield
Gemma Meriono. Lemniscaat, Rotterdam 2014. Prentenboek. 13,95. 2+
Boeken worden regelmatig verfilmd, maar andersom komt minder vaak voor. Toch kan dit laatste tot een prachtig resultaat leiden, zoals blijkt bij Finn. De kerstfilm met deze titel is ook in boekvorm uit. Finn is een gevoelige jongen die meer van muziek houdt dan van voetballen. Dit tot verdriet van zijn vader die blijft hopen dat Finn voetballen leuk gaat vinden. Op school is hij een buitenbeentje.
Na een mislukte voetbaltraining volgt Finn een oude man naar een verlaten boerderij. De man kan prachtig viool spelen. Finn wil ook viool leren spelen. Fictie en werkelijkheid buitelen dan over elkaar heen. Zo ziet Finn af en toe zijn overleden moeder in de tuin als hij aan het spelen is. Zijn nuchtere vader moet niets weten van zijn vioolspel en breekt het instrument zelfs in twee stukken.
Als lezer begrijp je dat achter deze haat iets anders moet zitten. Wat is het geheim van Finns vader? En wat heeft dat met zijn moeder te maken? Het verhaal, dat overigens niet vanuit een christelijke levensvisie is geschreven, eindigt met een kerstconcert in de kerk. Finn speelt er de sterren van de hemel. Het boek laat in het midden wat echt is en wat uit de fantasie van Finn opborrelt. Heeft hij de oude man nu wel of niet echt ontmoet? Het soepel geschreven verhaal is hoe dan ook ontroerend en werkt het thema omgaan met verlies op een mooie en creatieve manier uit. (AP)
Finn
Janneke van der Pal en Martijn Leijen. Uitg. Leopold, Amsterdam. 140 blz. 12,50. 10+
Moffel en Piertje zijn bekend van het kinderprogramma Koekeloere. De regenworm en de mol beleven in dit boek vier avonturen die met taal te maken hebben. Ze ontmoeten Wirwar die probeert een lettersoep te maken. Dat lukt niet en devrienden schieten te hulp.
Onder aan elke pagina staat een korte tekst met eenvoudige woorden zodat beginnende lezers het verhaal ook zelf kunnen lezen. (SG)
Moffel en Piertje en het grote taalavontuur
Jorgen Hofmans en Doesjka Bramlage. Uitg. Lemniscaat, Rotterdam 2014. Prentenboek. 14,95. 6+