Sluiten

Nederlands Dagblad

Discussie prof. dr. Harinck

Een interview met George Harinck in het Nederlands Dagblad van 26 januari zorgde voor veel opschudding. In dit dossier kunt u de discussie over de uitspraken die hij in het interview deed nog eens nalezen.


Het interview van Peter Bergwerff met de historicus George Harinck (Nederlands Dagblad  26 januari) heeft in de vrijgemaakt-gereformeerde wereld geleid tot heftige reacties. Michiel Niemeijer vraagt aandacht voor een zaak die in de commotie is ondergesneeuwd.

Op zaterdag 9 februari was ik in de krant weer aan de beurt voor mijn column Moreel Beraad. Maar op het allerlaatste moment trok ik mijn bijdrage in. De redactie zond mij op de middag daarvoor een verklaring toe die de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) in de kwestie-Harinck had opgesteld.

Een poosje geleden heb ik een mooi interview gelezen met George Harinck. Hij heeft een beetje schroom. Is het wel allemaal zo interessant wat ik heb te melden? Okay, als jullie het graag willen… En dan lezen we over een man die zich steeds meer ontspant en laat zien hoe hij is, hoe hij tegen zaken aankijkt en welke opvattingen hij er op na houdt.

Hoe stel je in de kerk controversiële thema's aan de orde? Volgens Ad de Boer kunnen gereformeerde kerken in Nederland een voorbeeld nemen aan de manier waarop de Christian Reformed Church de waardering van de mis hebben bijgesteld.

Twee maanden geleden schreef ik op deze plaats over mijn eerste wankele schreden in de wereld van de dvd’s. Sindsdien krijg ik van lieve vrienden en bekenden die dat lazen regelmatig dvd’s te leen of zelfs cadeau (zoals rondom mijn oratie onlangs), met daarbij de opmerking: Déze is wel goed en indrukwekkend!

GOES - De website 'publiek protest', gericht tegen uitlatingen van de vrijgemaakt-gereformeerde buitengewoon hoogleraar George Harinck. bestaat niet meer. Wie publiekprotest.nl intypt, krijgt de mededeling: 'Per 9 februari 2008, 15:00 uur, is deze website niet meer publiek'.

KAMPEN - Het bestuur van de vrijgemaakt-gereformeerde Theologische Universiteit in Kampen en dr. George Harinck, bijzonder hoogleraar aan deze instelling, hebben in een verklaring uitgesproken dat ze samen verder willen. Aanleiding zijn uitspraken van Harinck in deze krant, die ophef hebben veroorzaakt.

Na het interview met George Harinck in de ZoZ van 26 januari zijn er vanuit de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), waaraan hij als bijzonder hoogleraar verbonden is, gesprekken gevoerd over passages in het interview, die vragen hadden opgeroepen en aanleiding hadden gegeven tot heftige reacties.

Historicus A.Th. van Deursen (1931) koos in 1944 voor de vrijmaking, werd later Nederlands-gereformeerd en is nu christelijk-gereformeerd in Katwijk. Een interview met een historicus die ,,niet uitzonderlijk optimistisch'' is over de toekomst van de vrijgemaakten.

Met ontroering en grote instemming las ik de nadere toelichting van dr. G. Harinck op het interview in de ZoZ-bijlage van 26 januari.

Het heeft iets van een Pavlov­reactie, dat opgewonden gedoe na het interview met Harinck. Eigenlijk triest: het verbaast je al niet eens meer. Een kakofonie. Met daarin ook de boze, betonnen geluiden, het schrale lawaai. En natuurlijk zijn er weer ‘grenzen overschreden’. Zucht. En ach, daar heb je ook de www-brigade met een downloadactie.

De ‘Vrijplaats’ van Harinck (Nederlands Dagblad 5 februari) heb ik met herkenning en instemming gelezen.

Wat is het verfrissend om op de vroege ochtend de verklaring van Bergwerff te lezen.

Nu Peter Bergwerff zo opkomt voor George Harinck en denkt dat er zoveel medestanders zijn die net zo denken, wordt het toch hoog tijd voor ons om te kiezen voor een krant die wel gereformeerd wil blijven!  

Mijn reactie wil ik als samenvatting ‘Een goed woord voor de gereformeerde belijdenis’ meegeven. Daarmee wil ik de aandacht vestigen op wat ik in het artikel van de heer Bergwerff (Nederlands Dagblad 6 februari) mis.

Internetinquisitie is geen kenmerk van de ware kerk.

Waarschijnlijk onbedoeld en ongewild heeft George Harinck bereikt wat anderen niet bereikten. Ik denk aan Henk Jasperse, een aantal jaren geleden. Hij verwoordde toen ook de voelbaar knellende band van het niet anders mogen denken en spreken binnen de kerk.

Enkele weken geleden interviewde ik in een radiostudiootje in Ederveen prof. dr. George Harinck, historicus te Amsterdam en Kampen. Toen George Harinck en ik na drie uur gesprek elkaar de hand drukten, was er bij geen van ons beiden zelfs maar een zweem van verwachting, dat we met het radiogesprek of de schriftelijke weerslag ervan die ik daags erna zou publiceren, zelfs maar een bommetje in het midden van de kerken zouden leggen.

KAMPEN - Het bestuur van de vrijgemaakt-gereformeerde Theologische Universiteit in Kampen buigt zich over omstreden uitspraken van bijzonder hoogleraar George Harinck. Zijn leerstoel valt niet rechtstreeks onder het bestuur van de universiteit, maar heeft een eigen college van toezicht.

Het interview met George Harinck in de ZoZ van 26 januari heeft van verschillende kanten vragen opgeroepen. Omdat hij meent door sommigen te zijn misverstaan, wil hij in onderstaand artikel trachten enkele zaken te verhelderen.

Ik kende prof. dr. George Harinck slechts oppervlakkig uit zijn functie als hoogleraar en uit zijn columns. In het Nederlands Dagblad van 26 januari heeft hoofdredacteur P.A. Bergwerff hem voor de lezers heel dichtbij gebracht in een uitvoerig interview. Ik raakte verbaasd en diep teleurgesteld over standpunten die hij inneemt in dogmatische en ethische kwesties.

Met zijn uitspraken over de roomse mis en 'de vrouw in het ambt' schaadt dr. G. Harinck volgens D. de Jong zijn eigen imago en dat van de Theologische Universiteit.

Of hij wandelt met God? George Harinck gaat even verzitten. Hij herhaalt de vraag en proeft. ,,Wandelen met God? Dat zijn grote woorden.’’ Harinck houdt niet van religiositeit. En niet van grote religieuze woorden. Die schieten zijn werkelijkheid voorbij. ,,Ik ben geen religieus mens in de zin van een mens met een extraatje. Nee, ik ben een gew&243;&243;n mens. Maar zonder God kan ik geen minuut leven.’’