Kerk
Een derde dominees wil graag coaching
Geplaatst: 09 juni 2010 05:54, laatste wijziging: 08 juni 2010 23:49
van onze redactie kerk
EDE - Een derde van de Nederlandse predikanten heeft behoefte aan professionele coaching. Onder vrijgemaakt-gereformeerde en Nederlands-gereformeerde dominees is dat aantal zelfs dubbel zo hoog.
7 reacties
Dat blijkt uit een onderzoek door studenten van de Christelijke Hogeschool Ede in opdracht van Confido Coaching in Amsterdam, dat onder meer predikanten coacht. Iets meer dan de helft van de predikanten die een professionele coach verlangen, krijgt die ook.
Gerwin Wallet (24) en Lennard Pors (26) enquêteerden voor hun onderzoek 171 predikanten uit de Protestantse Kerk, de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt), de Christelijke Gereformeerde Kerken, de Nederlands Gereformeerde Kerken en de Unie van Baptistengemeenten. Ook interviewden ze zestien coaches.
Druk op het ambt
Eén van de redenen voor predikanten om coaching te zoeken, blijkt de toegenomen druk op het ambt. ,,Er is een trend dat mensen steeds minder trouw aan hun kerk zijn en minder intensief meeleven. Er komt meer op de schouders van de predikant'', beschrijven de studenten.
Vooral in vrijgemaakte en Nederlands-gereformeerde kring blijkt de behoefte aan coaching groot (68 en 57 procent). Onder protestantse en christelijk-gereformeerde predikanten is dat 29 en 21 procent. Pors: ,,We vermoeden dat in de Protestantse Kerk het percentage veel lager is door de goede organisatie van de werkbegeleiding van predikanten: het mentoraat en de verplichte nascholing. In de kleine gereformeerde kerken is dat minder goed geregeld. In de Christelijke Gereformeerde Kerken ligt, denken we, nog een relatief groot taboe op coaching.''
Predikanten die wel coaching willen, maar er geen werk van maken, doen dat vanwege tijd- en geldgebrek of omdat ze geen goede coach weten. Intervisie - waarbij predikanten elkaar onderling begeleiden - hebben de studenten niet in hun onderzoek betrokken.
Reageren
Indien u geregistreerd bent, kunt u hieronder reageren op het artikel. Hiertoe dient u in te loggen. Dit inloggen is mogelijk na een eenmalige registratie.
Reacties (7)
debra (09 juni 2010 14:55)
Coaching, werkbegeleiding of supervisie is heel verstandig voor mensen
die veel met mensen werken. In hulpverlening of pastoraat. Het komt
zowel de beroepskracht als de cliënt en pastorant ten goede.
Het wordt tijd dat het door de kleinere kerken verplicht wordt
gesteld.
De investering in supervisie kan een betere werkhouding, betere
pastorale contacten en een kleinere kans op burn-out en conflicten tot
gevolg hebben.
hetvisje (09 juni 2010 17:00)
Ik ken een hele goede coach die iedereen wil helpen en die helemaal geen
geld kost. Alleen het punt van tijdgebrek kan dan nog een probleem zijn.
Want bij deze Coach, is het de bedoeling dat je al je tijd aan Hem
geeft.
Deze Coach heet Heilige Geest en de Here Jezus wil Hem graag over
iedereen, die het voor 100% van Hem verwacht, uitstorten. Kom Jezus,
kom, stort Uw Geest over alle predikanten in Nederland uit! Amen.
Paul de Roos (09 juni 2010 19:47)
Ik geloof niet dat Paulus een coach had en die bekeerde half europa en azië uit het heidendom. Waarom een dominee dan wel in een vaste kleine gemeente? Zou er misschien iets aan zijn roeping schorten?
Jeroen Lansink (09 juni 2010 20:00)
@ hetvisje
De Heilige Geest als Coach? Is dat dezelfde Heilige Geest die
verantwoordelijk is voor eenheid onder alle christenen?
hetvisje (10 juni 2010 09:25)
@Jeroen Lansink: dat is inderdaad dezelfde Heilige Geest, die helaas de
grote afwezige is in heel de kerk. Predikanten zoeken het in menselijke
coaches, christenen denken onderling met elkaar wel wat eenheid te
kunnen bewerken.
De totale afhankelijkheid van Koning Jezus, die ons met zijn Geest wil
dopen is ver te zoeken. Kom Jezus, kom, stort Uw Geest niet alleen uit
over alle predikanten in Nederland, maar over alle christenen, zodat we
weer krachtig zullen zijn en niet steeds meer uit onze handen laten
roven. Amen.
Jeroen Lansink (10 juni 2010 10:53)
@ Paul
Toen Paulus naar Europa ging, kwam hij als koning eenoog in het land der
blinden.
Destijds was er geen geloofwaardig alternatief voor God als
verklaringsmodel voor de natuur in brede zin en bovendien had Paulus een
boodschap die goed viel bij de heidenen.
Huidige dominees hebben te maken met mondige, veeleisende burgers die in
toenemende mate kritisch zijn en daarnaast is er tegenwoordig stevige
concurrentie op de levensbeschouwelijke markt.





RSS