Buitenland
‘Alleen Jeruzalem is Palestijnse hoofdstad’
Geplaatst: 29 januari 2010 07:05, laatste wijziging: 29 januari 2010 07:08
van onze redactie buitenland
RAMALLAH - De Palestijnen zullen geen andere hoofdstad voor hun toekomstige staat accepteren dan Jeruzalem. Dat heeft president Abbas donderdag gezegd in een interview met een Arabische tv-zender in Rusland, meldden Israëlische media.
Abbas zag niets in het voorstel om Abu Dis, een Palestijnse gemeente tussen Jeruzalem en Ma'ale Adumim, als alternatieve hoofdstad voor de Palestijnen aan te wijzen. Hij wil dat de Palestijnen zeggenschap krijgen over Oost-Jeruzalem, maar vindt dat de stad niet gedeeld moet worden. ,,In Jeruzalem moet vrij verkeer van mensen van verschillende godsdiensten zijn. Verder dient helder te zijn wat behoort aan de Palestijnen en wat aan Israël.''
Abbas staat onder grote druk van de Verenigde Staten en Egypte om weer aan het vredesoverleg deel te nemen. Israël heeft al twee eerdere voorstellen van Abbas afgewezen. Toch zette de Palestijnse president bij gevoelige onderdelen in de vastgelopen vredesonderhandelingen de hakken in het zand. Zo vindt hij dat terugkeer van de Palestijnse vluchtelingen bespreekbaar moet zijn, de bouw van het veiligheidshek/-muur moet worden stilgelegd en dat ook in Oost-Jeruzalem een bouwstop voor Joodse woningen geldt.
Vluchtelingenkwestie
,,Als Israël zegt dat het de grenzen van 1967 niet accepteert en niet bereid is te praten over Jeruzalem en de vluchtelingenkwestie, wat valt er dan nog te bespreken?'', aldus Abbas. Hij voegde eraan toe Israël alleen te erkennen als Joodse staat, binnen het raamwerk van een vredesakkoord dat leidt tot de vestiging van een Palestijnse staat.
De uitlatingen van Abbas zijn in Israël met grote scepsis ontvangen. Sommigen zien er een bewijs in dat de Palestijnse leiding niet geïnteresseerd is in vrede. Andere Israëliërs reageerden verbolgen. ,,Wat is er zo speciaal aan Jeruzalem voor de Palestijnen?'', vroeg Akram Zekaria zich af op de website van de krant Haaretz . ,,De staat Israël heeft er meer dan twintig jaar in berust te leven zonder Jeruzalem, de naam die al meer dan tweeduizend jaar door iedere Jood in zijn gebed wordt genoemd.''
Reageren
Indien u geregistreerd bent, kunt u hieronder reageren op het artikel. Hiertoe dient u in te loggen. Dit inloggen is mogelijk na een eenmalige registratie.





RSS