Opinieplein
Orthodoxe gemakzucht bij kritiek op Stefan Paas
Dit artikel komt voor in dossier: Schriftgezag
Geplaatst: 31 januari 2009 06:10, laatste wijziging: 06 april 2009 17:03
door Klaas Wierenga
Een groep gereformeerd-vrijgemaakte predikanten heeft bezwaar tegen de aanstelling van dr. Stefan Paas aan de Theologische Universiteit Kampen. Het wordt hen kwalijk genomen dat ze veel kritiek niet hardop uitspreken. ,,Ze laden de schijn op zich van verkettering.''
De gereformeerd-vrijgemaakte predikanten die bezwaar maken tegen de benoeming van dr. Stefan Paas aan de theologische universiteit van hun kerken te Kampen stellen in hun artikel over de zienswijzen van Paas op de website gereformeerdblijven.nl dat voor Paas ,,het Woord niet meer de enige en betrouwbare bron'' is, die te zien geeft hoe Gods volk geleefd kan hebben. Verder geven zij een citaat uit Paas' dissertatie - overigens een wetenschappelijk werk van hoge kwaliteit waarin bovendien vele wetenschappelijke slagen om de arm worden gehouden bij tal van stellingen en inzichten -, een citaat waaruit naar hun zeggen duidelijk Paas' 'schriftkritische' benadering van de oudtestamentische overlevering blijkt. Daarna stellen zij het volgende: ,,Over deze citaten zou veel te zeggen zijn. Niet alleen vanuit het Oude Testament zelf, maar ook vanuit de oudtestamentische wetenschap. Tegen veel dat hier als mogelijk feit wordt gepresenteerd, zou veel in te brengen zijn. Dat gaan wij hier nu niet doen.,,
Bronnen
Bij het eerste citaat stel ik de volgende vraag aan de predikanten: hebben zij heus tijdens hun predikantenopleiding geleerd dat de archeologie en buitenbijbelse, schriftelijke bronnen er niet toe doen bij onderzoek naar 'hoe Gods volk geleefd kan hebben' of dat die bronnen zelfs helemaal niet bestaan? Tijdens mijn driejarige studie aan het Kamperse instituut is mij door drs. J. P. Lettinga, van wiens deskundigheid ik steeds weer onder de indruk was, wel anders bijgebracht. Dat de predikanten tegen veel van wat Paas als mogelijk feit presenteert, veel in zouden kunnen brengen, geloof ik onmiddellijk: Paas doet zelf ook niet anders. Dat geeft zijn werk nu juist een wetenschappelijk karakter. Hij wikt en weegt. Het zal de predikanten dus niet al te moeilijk moeten vallen er inderdaad veel tegen in te brengen. Dat gaan zij ,,hier nu niet doen''. Laten zij het bezorgde kerkvolk melden wanneer ze dat wel gaan doen. Nu laden zij de schijn van de verdenking op zich de brede weg van de orthodoxe gemakzucht, ook wel 'verkettering' genoemd, in te willen slaan.
Klaas Wierenga is classicus en neerlandicus.
Reageren
Indien u geregistreerd bent, kunt u hieronder reageren op het artikel. Hiertoe dient u in te loggen. Dit inloggen is mogelijk na een eenmalige registratie.






RSS