Politiek
‘Drie formulieren’ ChristenUnie zijn drempel
Dit artikel komt voor in dossier: ChristenUnie
Geplaatst: 05 december 2009 06:15, laatste wijziging: 04 december 2009 21:33
door onze redacteur Aldwin Geluk
NIJNMEGEN - De drempel voor rooms-katholieken om actief te worden binnen de ChristenUnie is hoog, bleek vrijdag tijdens een rondetafelgesprek hierover. Vooral de 'drie formulieren van enigheid' schrikken af.
3 reacties
,,Vroeger was ik CDA-lid. Maar sinds zij abortus hebben gelegaliseerd ben ik met mijn hele familie uit het CDA gegaan'', vertelt Nell Persoon (71). Na jaren partijloos te zijn geweest, maakte ze op de 50+-beurs kennis met de ChristenUnie, en werd ze lid. Nu staat ze op nummer 26 van de ChristenUniekandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen in Nijmegen. En, o ja, ze is rooms-katholiek.
Tijdens een rondetafelgesprek in Nijmegen, waaraan ook fractievoorzitter Arie Slob en Tweede Kamerlid Joël Voordewind meedoen, spreekt een vijftiental rooms-katholieken zich uit over de ChristenUnie, en de rol die katholieken daarin (zouden kunnen) spelen.
Waar Persoon lid is geworden, hikken anderen daar nog tegenaan. Telkens weer komt het gesprek op de 'drie formulieren van enigheid' waarnaar de uniefundering van de ChristenUnie verwijst. ,,Als de ChristenUnie echt een brede, christelijke partij wil zijn, zullen dit formulieren van onenigheid blijken te zijn'', voorspelt Anton de Wit, katholiek en freelancejournalist. ,,Daarin wordt de eucharistie, de bron van waaruit wij ons geloof beleven, afgoderij genoemd en een vervloekte eredienst.''
Hij kan zich niet voorstellen dat hij ooit voor de ChristenUnie actief wordt, zolang deze belijdenisgeschriften in de grondslag staan. ,,Al stem ik wel regelmatig op de ChristenUnie'', geeft hij toe. ,,Maar dat is anders.''
Remco van Mulligen, rooms-katholiek ChristenUnielid uit Amersfoort, begrijpt de gevoeligheid, en legt uit hoe hij daarmee omgaat. ,,Ik leg de verwijzing naar die drie formulieren uit als: wij nemen de Bijbel en Christus serieus. Ze worden niet gebruikt om theologisch mee te scherpslijpen. Die uitspraken over de eucharistie, die doen er in de praktijk niet toe.''
Arie Slob probeert de aanwezige katholieken ervan te overtuigen dat de verwijzing naar de 'drie formulieren' vooral in de grondslag staat om ,,eigenzinnige Bijbeluitleg te voorkomen''. ,,Niet alle onderdelen zijn even relevant voor ons als politieke partij'', relativeert hij. Tegelijkertijd vraagt Slob de katholieken om begrip voor de traditie waaruit de ChristenUnie voortkomt. ,,We gaan graag het gesprek aan met katholieken, en ik ben blij dat er steeds meer politiek actief worden. Maar we moeten dit ook niet forceren, met als gevolg dat er verdeeldheid in de partij ontstaat. Het is gewoon even wennen.''
Hoewel verschillende aanwezigen daarom vragen, zegt Slob niet toe dat de 'drie formulieren' spoedig zullen verdwijnen uit de grondslag. Wel dat ,,het gesprek daarover gevoerd wordt''.
Mislukt
De ChristenUnie probeert al langer meer rooms-katholieken aan zich te binden, onder meer met een speciale werkgroep. Een poging om in Venlo, met behulp van een katholieke lijstduwer een eerste gemeenteraadszetel te veroveren, mislukte vorige maand echter.
Marcel Becker, ethicus aan de Radboud Universiteit, denkt dat de ChristenUnie zeker potentieel heeft onder bepaalde katholieken. ,,Er mist momenteel een aansprekende, katholieke elite. Dan gaan mensen verder zoeken, en komen ze wellicht ook bij de ChristenUnie uit.''
Zij lopen daar echter wel aan tegen een cultuurverschil, waarschuwt hij. ,,De katholieke manier van politiek bedrijven is vol van nuances, en wordt door anderen nog wel eens ongrijpbaar en zelfs glibberig ervaren. Iets van die ongrijpbaarheid heb je nodig, wil je een katholieke volkspartij kunnen zijn. Protestanten daarentegen zijn: direct, rechtlijnig en onvoorwaardelijk. Sommige katholieken vinden dat prettig, anderen schrikken er juist voor terug.''
Precies dit gevoel wordt tijdens het gesprek verwoord door Kees van der Wiel, rooms-katholiek gelovige en vrijwilliger in een koffiehuis. ,,Als ik de mensen van de ChristenUnie hoor praten, denk ik: wat zijn ze toch verstandelijk bezig. Ik vóél toch ook wat, als gelovige?'' ,,Ervaart u dat ook tijdens dit gesprek?'', vraagt Arie Slob. Van der Wiel aarzelt. ,,Soms wel... Dan denk ik: ja, het is toch echt een protestantse partij.''
Even lijkt het rondetafelgesprek op deze manier te eindigen, want de tijd zit er bijna op. Maar dan neemt een van de aanwezige rooms-katholieke dames het woord. ,,Zullen we afsluiten met gebed?''
Reageren
Indien u geregistreerd bent, kunt u hieronder reageren op het artikel. Hiertoe dient u in te loggen. Dit inloggen is mogelijk na een eenmalige registratie.
Reacties (3)
Frederik (05 december 2009 11:01)
Rooms-Katholieken, richt een eigen partij op. Dan kunt u zich daar geheel in thuis voelen. Dan hoeft u niet met minder genoegen te nemen bij het CDA of de CU. En in de praktijk kunt u dan op de hoofdlijnen vaak samenwerken met deze partijen en met de SGP. (FJD)
SJZ (05 december 2009 11:16)
De ChristenUnie heeft ZELF een uitleg geschreven over de Uniefundering.
Dat is gewoon bij de stukken van de ChristenUnie te vinden (Bron:
http://barneveld.christenunie.nl/l/library/download/2925)
"Kunnen rooms-katholieken ... die moeite hebben met de zogenaamde
drie formulieren van Eenheid in de fundering van de ChristenUnie lid
worden?" antwoord: "... deze lijn kan onderschrijven kan hij
of zij lid worden van de ChristenUnie. Voor rooms-katholieken .....zal
dat niet gaan."
Voor het geval bovenstaande aan duidelijkheid te wensen overlaat kunt u
het volgende interview met R. Kuiper lezen (Bron:
http://www.refdag.nl/oud/bin/000603bin02.html)
"Katholiek kan geen lid ChristenUnie zijn
... Van onze leden vragen wij dat ze die grondslag hartelijk en
persoonlijk onderschrijven. Veel rooms-katholieken zullen dat niet
willen en kunnen doen."
Als je dit interview goed leest begrijp je het. Rooms-Katholieken kunnen
op grond van hun overtuiging geen lid van de ChristenUnie worden, dit
wordt nadrukkelijk afgeraden. Willen ze toch hun handtekening zetten
onder de uitgangspunten van de ChristenUnie (die onverenigbaar zijn met
wat de RK kerk leert) dan mogen ze toch wel lid worden. In feite moeten
ze dus hun eigen overtuiging verloochenen.
tristan (05 december 2009 13:58)
Het wordt tijd voor het weer oprichten van een echte Christelijke partij, die de Christelijke vrijheid, cultuur en waarden, zonder zweverig gezwam, maar recht voor z'n raap verdedigd, waarop zowel Katholieken als protestanten kunnen stemmen. Zodat wij, als gevolg van het ontbreken van een alternatief, niet langer op Wilders hoeven te stemmen.





RSS